TJK TV

3. At Sağlığı Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti

Türkiye Jokey Kulübü bünyesinde düzenlenen 3. At sağlığı kongresinin 1. Etabı 24-26 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. 


 
Kongrede sunumlar, temel ve bilimsel yayınlar seviyesinde yapıldı. 3 gün boyunca at sahipleri, at antrenörleri, veteriner hekimler, veteriner fakültesi öğrencileri, at antrenörlüğü ve atçılık meslek yüksekokulu öğrencileri, öğretim üyeleri olmak üzere atçılık camiasının birçok paydaşlarına ulaşıldı.

At Egzersiz Fizyolojisi konusunda Michigan State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Brian Nielsen tarafından, atlarda egzersiz fizyolojisi ile bağlantılı olarak egzersizin kas iskelet sistemine etkisi, beslenmenin etkisi ayrıca tay satış merkezinde yapılan uygulamalarda kalp frekansının performans ölçümü ve takibinin detayları anlatıldı.
 
Kongrede; İstanbul Üniversitesi Veteriner Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Dr. Berjan Demirtaş tarafından kas sisteminin fizyolojisi, 

Uppsala Üniversitesi National Equine Center Wången At Kliniğinden, Dr. Ulf Hedenström tarafından yapılan sunumlarında ise topallık muayenesinin temeli detaylı bir şekilde ele alındı.

Serbest Çalışan Veteriner Hekim Dr. Semih Ersoy tarafından ülkemizdeki at hekimliğinin Almanya’da yapılan at hekimliği arasındaki farklar ve ülkemizdeki at hekimliğinin sorunları  ele alındı.

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Ali Cesur Onmaz da sunumunda bir günün neredeyse 22 saatini kapalı ortamda geçiren ve büyük bir sorun olan mide ülserlerinin oluşumu ve tedavisi hakkında bilgiler vermiştir.
 
Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Küçük tarafından atlarda arpalama ve sancı nedenleri içerisinde önemli bir yer tutan nişastanın özellikleri, sindirimi ve tehlikesi hakkında bilgiler paylaşıldı.
 
Kongrenin son sunumunda ise, Dr. Alper Mete Kulübümüz bünyesinde yapılan bilimsel çalışmalardan olan antibiyotik duyarlılığı ile ilgili araştırmasının sonuçlarını paylaştı.
 
At Sağlığı ve Veterinerlik Hizmetleri Veteriner Hekimi Mustafa Cem Timur
“Atlarda Kemik Üremeleri” başlıklı sunumu gerçekleştirdi.

Kongrenin son gününde sunumların bitiminde konuşmacı davetlilere plaketleri, Kulübümüz At Sağlığı ve Veterinerlik Hizmetleri Müdürü Dr. N. Emre Gür tarafından takdim edildi.
  
3. At sağlığı kongresinin 2. etabı 24-27 Ekim 2017 tarihleri arasında yine İstanbul’da gerçekleştirilecek olup, üst solunum yolu operasyonları, artroskopi vb. ileri hekimlik uygulamaları konularında sunumlar yapılacaktır.
 

HESAP MAKİNESİ

Son Yorumlar

mandrake: tebrikler |admin: Hayırlı bayramlar arkadaşlar ... |Maneko: Hayìrli bayramlar olsun |Maneko: Teprikler |mandrake: Herkese İyi Bayramlar Diliyoru ... |