TJK TV

96. Prix de I’Arc de Triomphe’yi “ENABLE” Kazandı

Dünyanın en prestijli koşularından biri olarak kabul edilen ve 1921 yılından bu yana düzenlenmekte olan Prix de l’Arc de Triomphe (G1)’un bu yılki galibi, Khalid Abdullah’ın sahibi olduğu, John Gosden tarafından antrene edilen 3 yaşlı dişi tay ENABLE (Nathaniel – Concentric / Sadler’s Wells)oldu.

1 Ekim Pazar günü TJK TV ve TAY TV ekranlarından da naklen yayınlanan ve üzerine müşterek bahis kabul edilen Prix de l’Arc de Triomphe’i kazanan dünyaca ünlü jokey Frankie Dettori, Enable ile birlikte kariyerinin 5. Arc zaferine ulaştı. (Lammtarra-1995, Sakhee-2001, Marienbard-2002, Golden Horn-2015)

Bu yıl 96.’sı gerçekleştirilen ve Longchamp Hipodromu’nun inşaat sürecinin devam etmesi nedeniyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Chantilly Hipodromu’nun ev sahipliği yaptığı Prix de l’Arc de Triomphe’da 18 safkan birincilik mücadelesi verdi. Koşuya 120.000 Euroluk bedelle cezalı kayıt yaptıran Nathaniel temsilcisi ENABLE, bu birincilikle birlikte kariyerinin 8. startında üst üste 5. Grup 1 zaferine ulaşırken, toplam galibiyet sayısını ise 7’ye çıkardı.

Sonucu merakla beklenilen koşunun ikinciliğini, Godolphin Ekürisi’ne ait CLOTH OF STARS (Sea The Stars-Strawberry Fledge/Kingmambo) elde ederken, ULYSEES (Galileo – Light Shift / Kingmambo) üçüncü, ORDER OF ST GEORGE (Galileo – Another Storm / Gone West) ise dördüncü oldu.
 
Çim pistte 2400 metre mesafede gerçekleştirilen koşunun bitiriş derecesi 2.28.69 olurken, farklar ise 2,5 Boy – 1,5 Boy – 1 ½ Boy şeklinde oldu.

Öte yandan aynı gün gerçekleştirilen 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Prix Jean-Luc Lagardere’yi Coolmore Ekürisi’ne ait olan ve Temmuz ayında İrlanda-Leopardstown’da kulübümüz adına koşulan G3 TJK Silver Flash Stakes’i kazanan HAPPILY (Galileo – You’resothrilling / Storm Cat) isimli dişi tay, erkek rakiplerini geride bırakarak kazanmayı başardı.

HESAP MAKİNESİ

Son Yorumlar

Newcastle: Tskler |Maneko: Tebrikler |mandrake: tebrikler |admin: Tebrikler |Maneko: Tebrikler |