TJK TV

Taylar Kraliçe II. Elizabeth Kupası İçin Koşacak

7 Ekim Cumartesi günü Ankara 75. Yıl  Hipodromu , 2 yaşlı İngiliz tayları için sezonun en önemli koşularından olan (G2) Kraliçe II. Elizabeth Koşusu’na ev sahipliği yapacak.
Günün diğer önemli koşusu olan (KV7) Sir Percy Loraine Koşusu’nda ise birbirinden başarılı safkanlar start alacak.           
 
 
Uluslararası Kraliçe II. Elizabeth Koşusu (G2/ULS) 
(Saat: 16.30)

 
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 1971 yılında ülkemizi ziyaret etmesi nedeniyle ilk kez düzenlenen koşunun bu yıl 47.’si gerçekleştirilecek. Birincilik ikramiyesi 200.000 TL olarak belirlenirken,  koşuda dereceye girecek safkanlara ise toplam 340.000 TL ikramiye dağıtılacak.

2 yaşlı safkan İngiliz taylarının katılacağı çim pistteki 1400 metre mesafeli koşusunda bu yıl 2'si dişi, 6'sı erkek olmak üzere toplam 8 safkan start alacak.  Tayların bu zevkli mücadelesinde; Akon, Armondo, Civanım, Moon Father, Nakıt, Sharpa, Hafo  ve Miss Planet isimli safkanlar yer alacak.

Yıl 1971, Kraliçe, Atlar ve İlk koşu...


Kraliçe II. Elizabeth 1971 Ekiminde eşi Edinburg Dükü Prens Philip ve 21 yaşındaki kızı Prenses Anne ile birlikte Türkiye’ye ilk ziyaretini yaptı. Ankara`ya gelen Kraliçe’nin bu ikinci ziyaretiydi. Atçılığın yetiştiricilik ve yarışçılık olmak üzere her konusuna oldukça ilgi gösteren ve çok sayıda yarış atı sahibi olan Kraliçe II. Elizabeth, 1971 yılında resmi ziyaret için geldiği Ankara’da 19 Ekim günü, adına koşu yapılacağını öğrenmiş ve Ankara Hipodromu’nda eşi Prens Philip ve dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile birlikte yarışları izlemişti.
1971’de yaptığı ziyaret sırasında da Dışişleri Bakanı’nın Özel Kalem Müdürü olan emekli Büyükelçi Oktay Aksoy, Kraliçe’nin adına düzenlenen koşu karşısındaki memnuniyetini bir röpotajında “Kendisi at ve at yarışı meraklısı olduğu için şerefine eski hipodromda bir at yarışı düzenlendi. Onun büyük bir heyecanla yarışı izlediğini hatırlıyorum” şeklinde ifade ediyordu. Koşuyu 5 kez kazanma başarısını gösteren Eliyeşil ekürisi aynı zamanda koşuyu en fazla kazanan eküri olmuştur. Koşuyu Eliyeşil ekürisinin Akkor (1971), Karayel (1972), Kilikya (1977), Toraman (1981) ve Hafız (1985) isimli safkanları kazanmıştır. Koşuyu en fazla kazanan jokey ünvanı 6 kez birincilikle merhum Ekrem Kurt'a aittir. Koşuda en iyi derece, 1986 yılında kazanan 1.22.58'le Ergin Talay'ın Gold Guard isimli safkanına aittir. 1971 yılında bizzat Kraliçe tarafından yaptırılmış olan som altından kupayı alabilmek için, aynı ekürinin 3 yıl üst üste bu koşuyu kazanması gerekiyor.

Sir Percy Loraine Koşusu (KV – 7)  (Saat: 16.00)
 
Ankara Hipodromu’ndaki günün bir diğer kupalı yarış heyecanı da, ülkemizde safkan İngiliz atı yetiştiriciliğini başlatıp, geliştirilmesinde çok önemli rol oynayan Sir Percy Loraine adına düzenlenen koşuda yaşanacak. Birincilik ikramiyesi 60.000 TL olan, 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus koşuda 9 safkan start alacak. 

Çim pistteki 1900 metre mesafeli koşuya; Baybaşkan, Brave Decision, Arsen Lüpen, Ersözlü, Speedy Gunner, Tesla, I Saw The Sun, Kupa Ası ve Mark Holmes isimli safkanlar katılacak.

HESAP MAKİNESİ

Son Yorumlar

Newcastle: Tskler |Maneko: Tebrikler |mandrake: tebrikler |admin: Tebrikler |Maneko: Tebrikler |