TJK TV

Cumhuriyet ve Cumhurbaşkanlığı Koşuları, Müthiş Mücadelelere Sahne Oldu

28 Ekim Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu, 94. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz ve bu yıl 79. kez düzenlenen Cumhurbaşkanlığı koşularına ev sahipliği yaptı.

2017 yılı Cumhuriyet Koşusu'nu (Açık-G1/TR/DHÖ/26) Nimet Arif Kurtel'in sahibi olduğu "GÜRSU"

79.’su düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nu ise (Açık-G1/TR) Bülent Doğan'ın sahibi olduğu "OĞLUM BERAT" kazandı

Cumhuriyetimizin 94. yılını kutladığımız haftada, 28 Ekim Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu, tarihi bir güne tanıklık etti. Kulübümüz Başkanı Yasin Kadri Ekinci'nin ev sahipliğinde gerçekleşen bu önemli günde Cumhuriyet Koşusu, Cumhurbaşkanlığı KoşusuNecip Fazıl Kısakürek KoşusuKadın Binici Koşusu ve Türkiye Atlı Cirit Ligi Finali büyük bir heyecanla takip edildi. 

Bu özel günde, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga,  Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Y.K.K. Başkan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Dr. Hakan Kazancı, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü Murat Durmaz, Kulübümüz Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  Atlı Cirit Asbaşkanı Mehmet Özgül, Kulübümüz Asli Üyeleri ve basın mensupları da koşuları takip ettiler.

Bu yıl 38.'si düzenlenen Cumhuriyet Koşusu’nu, Nimet Arif Kurtel'in sahibi olduğu, Mozaik Şar. San. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen, antrenörlüğünü ise Cuma Demir'in yaptığı, 4 yaşındaki al erkek safkan GÜRSU (Turbo - Dilasu/ Demirkazık) jokeyi Uğur Polat  ile 1.46.69’luk derece yaparak kazandı.

Viraj dönülür dönülmez yaptığı atakları ile bir anda koşunun liderliğini alan ve aynaya kadar bu liderliğini korumayı başaran GÜRSU, Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda start aldığı 5. koşudan da zaferle ayrılmayı başardı. Koşuya, Kurtel Ekürisi'nin bir diğer safkanı FİRİKYA ile birlikte katılan GÜRSU ayrıca, Ethem Menderes Koşusu (G3), Ankara Vali Koşusu (G3), Silifke Koşusu (KV-8) ve Mehmetçik Koşusu (KV-8) galibidir.

Arap atları için sezonun son ve en önemli (G1) mücadelelerinden olan, 1.200.000 TL birincilik ikramiyeli Cumhuriyet Koşusu’nda bu yıl 3+ yaşlı 11 Arap atı start aldı. Türk Arap atçılığının son dönemlerdeki en başarılı temsilcilerinin, çim pistte 1600 metre mesafede birincilik için mücadele verdiği koşunun ikinciliğini, Besire Gündüzeli'nin sahibi olduğu, Halis Karataş idaresindeki SEMEND (Halid - Betülüm / Tamerinoğlu) elde ederken, Necdet Turan'ın sahibi olduğu GÖZYAŞI GECESİ (Özgünhan - Hankızı / Sezginbey) Akın Sözen ile üçüncü, dördüncülük içinse Muzaffer Can'ın sahibi olduğuCANKARDEŞLER (Yalaz - Bedel 2 / Tunca) ve Uğur Kazancı'nın sahibi olduğu SAADIN GÜCÜ (İzbatur - Allıbahar / Sideways) at başı olarak mücadeleden ayrılan isimler oldu.

Kazanan GÜRSU için koşunun bitiriş derecesi 1.46.69 olurken, farklar Baş - Baş - 1 Boy  şeklinde sonuçlandı.

79. Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nu "OĞLUM BERAT" kazandı

Performansları son derece parlak, 3+ Yaşlı 15 safkan İngiliz atının katıldığı, çim pistte 2400 metre mesafede düzenlenen ve son metrelere kadar müthiş bir mücadeleye tanık olunan 79. Cumhurbaşkanlığı Koşusu'nu, Bülent Doğan'ın sahibi olduğu, İbrahim H. Kendirci tarafından yetiştirilen, Mülayim Anat tarafından antrene edilen OĞLUM BERAT (Victory Gallop - Halling Charge / Halling) jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde 2.29.38’lik derece yaparak kazandı.

Üst düzey yarış performansına, Cumhurbaşkanlığı Koşusu galibiyeti de ekleyen başarılı safkan OĞLUM BERAT, toplamda 16. birinciliğine uzandı. Safkan ayrıca, 7 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda katıldığı Byerley Turk Koşusu'nu (G1) Uğur Polat idaresinde kazanmayı başarmıştı. Bugünkü jokeyi Gökhan Kocakaya ile 8. kez bir araya gelen safkan daha önce, Fevzi Çakmak Koşusu (G2) ve Arjantin Jokey Kulübü Koşusu'ndan (A3) galibiyetle ayrılmıştı.

Bu büyük koşudan zaferle ayrılmayı başaran OĞLUM BERAT arkasında ikinciliği, Mehmet Elmaser'in sahibi olduğu BAYBAŞKAN (Fliers Fantasy - Best Queen / Kayabey) Furkan Yüksel idaresinde elde ederken, bu iki safkanın ortasında yer alan, Recep Küçükçay'ın sahibi olduğu, Sadettin Boyraz ile bu mücadeleye katılan ORADINARIO (Unaccounted For - Karatutkum / Bin Ajwaad) üçüncü, dördüncülük içinse Ergun Kalabak'ın sahibi olduğu FINESSE (Luxor - Flying Saucer / Eagle Eyed) ve Oğuz Yalçın'ın sahibi olduğu PIANO SONATA (Torok - Emma / Shining Steel) at başı olarak mücadeleden ayrılan isimler oldu.


Birincilik ikramiyesinin 750.000 TL olduğu, çim pistte 2400 metre mesafede düzenlenen koşunun farkları 1/2 Boy - Boyun - 1 Boy olarak gerçekleşti.

HESAP MAKİNESİ

Son Yorumlar

Maneko: Tebrikler |admin: Antalya'ya göre değerlendirdik ... |İso2: Bu kuponum İZMİR, Kuponumdur, ... |İso2: Sayın yönetici ykarda gözükan ... |mandrake: Jeneriklik yatış bu olsa gerek ... |