TJK TV

Yalçın Batur Koşusu’nu ARMONDO kazandı

Yalçın Batur Koşusu’nu ARMONDO kazandı

Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda Haziran ayının ilk günü düzenlenen, 2006 yılında kaybettiğimiz merhum Asli Üyemiz Yalçın Batur Koşusu, programın 6. mücadelesi olarak gerçekleşti.

2 yaşlı safkan İngiliz taylarına mahsus, çim pistte 1200 metre mesafede düzenlenen 2017 yılı Yalçın Batur Koşusu'nu (KV-6), Ahmet Bakır'ın sahibi olduğu, Ahmet Cavcav tarafından yetiştirilen doru erkek safkan ARMONDO (Mehmet Bora - Judiana / Dolphin Street) jokeyi Özcan Yıldırım ile  1.11.38'lik derece yaparak kazanmayı başardı.

Çim pistte 1200 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya, 2 yaşlı 6 safkan İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 53.000 TL olan koşunun ikinciliğini, MONTANA (Mendıp - Chillout Moods / Red Bishop) elde ederken, SHARPA (Kurtiniadis - Dinara / Sri Pekan) üçüncü, DİYADİN (Zanjero - Naz Bebek / Mountain Cat)  de dördüncü oldu.

ARMONDO'nun kazandığı koşuda farklar 1 Boy - 2 Boy - Uzak şeklinde sonuçlandı.

Yarış yaşamına 13 Nisan 2017 tarihinde başlayan ve bu ilk koşusundan galibiyetle ayrılan ARMONDO, ardından 11 Mayıs 2017 tarihinde katıldığı Şartlı - 3 mücadeleyi de bugünkü jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde kazanmayı başarmıştı.

YALÇIN BATUR

 

1942 yılında Ankara’da doğan Yalçın Batur, atla 7 yaşında tanıştı. Fransız Hoca Taton’dan 9 yıl boyunca binicilik dersi alan Batur, 18 yıl centilmen ve profesyonel jokeylik yapmış ve birçok birincilik kazanmıştır. Yetiştiricilikle de uğraşan Yalçın Batur, engelli ve düz koşularda da at binmiştir.

 

1988 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi olan Batur, Türkiye Jokey Kulübü’nde Denetçilik ve Haysiyet Divan Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.  Jokeyler Derneği, At Yarışı Yazarları Derneği Kurucu Üyeliği, Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Üyeliği de yapan Batur’un dergi ve gazetelerde bini aşkın yazısı yayınlanmıştır. T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Eski Üyesi olan Batur, 1980 yılı itibariyle bu kurulda Teknik Uzman Başmüşaviri olarak görev yapmıştır.

 

2006 yılında vefat eden, Yalçın Batur’u, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

HESAP MAKİNESİ

Son Yorumlar

Amisos55: Teşekkürler.. |Admin: Tebrikler |Admin: Tebrikler |63bayuzman33: Kendi gurubumda 10 kara kraliç ... |63bayuzman33: Teşekkürler arkadaşlar |